Description
| Globe Type: | 3 x E27 Max 10W LED Excluded |
| Width: | 800mm |
| Height: | 2450mm |
| Extended description: | Lantern Head 600mm X 250mm |
| Base size: | 250mm |
| Colour: | Black |
| Material: | Die Cast Aluminium; Glass |
| IP Rating: | 44 |
| Room: | Garden|Pathway|Driveway |
R5,999.00 Original price was: R5,999.00.R5,099.15Current price is: R5,099.15.
Or as low as R849.86 / month interest-free, using your existing credit card. For orders over R2,000.00.How it worksThe Valiant Post Light is a classic, lantern-style outdoor fitting designed to bring timeless charm and reliable illumination to your exterior spaces. Featuring a tall, traditional post with a beautifully detailed lantern head, it creates a strong visual statement while providing practical ambient lighting—ideal for driveways, pathways, and garden areas
In stock
| Globe Type: | 3 x E27 Max 10W LED Excluded |
| Width: | 800mm |
| Height: | 2450mm |
| Extended description: | Lantern Head 600mm X 250mm |
| Base size: | 250mm |
| Colour: | Black |
| Material: | Die Cast Aluminium; Glass |
| IP Rating: | 44 |
| Room: | Garden|Pathway|Driveway |



Delivery is free on all purchases above R500.
Delivery takes 2 to 5 days metro areas and 3 to 7 days outlying areas.
Alternatively, items purchased will be available for collection at our Head Office situated at 10 Gemini Street, Linbro Park, Sandton, Johannesburg.
Applies to South Africa only.

Notifications

